Konkurs fotograficzny „STOP KLATKA emocji”

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu konkurs fotograficzny „STOP KLATKA emocji”, zorganizowany we współpracy z miastem Rueil-Malmaison (Francja, Paryż) i profesjonalną fotograf Anną Marchlewską. Naszym celem jest pobudzenie Państwa wyobraźni i kreatywności w czasach izolacji społecznej.

Warunki udziału i formularz.

Konkurs fotograficzny jest otwarty dla wszystkich i jest bezpłatny. Nagrodzone zostaną najbardziej kreatywne i oryginalne prace, które będą wystawione w przestrzeni publicznej w Rueil-Malmaison, po zakończeniu obostrzeń wynikających z pandemii.

Do 11 maja 2020 r. należy wysłać od jednego do trzech zdjęć przedstawiających Państwa dom i / lub jego mieszkańców (wnętrza, z zewnątrz, ogród lub okolica) w formacie HD, minimum 1 MB, w podanych poniżej kategoriach. Do zdjęć musi być dołączony tytuł lub hashtag.

Kategorie:

1. POEZJA:
1a. Profesjonalny aparat fotograficzny
1b. Smartfon
1c. Młodzież (poniżej 16 lat)

2. HUMOR:
2a. Profesjonalny aparat fotograficzny
2b. Smartfon
2c. Młodzież (poniżej 16 lat)

W każdej z tych kategorii zostaną przyznane dwie nagrody:
Nagroda Jury (katedra: profesjonalny fotograf, prezes fundacji, artysta fotograf)
Nagroda Publiczności (głosy oddane w sieciach społecznościowych)

Kontakt (przesyłanie plików):
Anna Marchlewska: anna@rueildigital.org

W mailu powinny znaleźć się następujące informacje:

Imię
Nazwisko
Adres
E-mail
Telefon
Facebook (jeśli posiadasz)
Instagram (jeśli posiadasz)
Wiek (dla kategorii Młodzież)
Tytuł zdjęcia lub zdjęć
Wybrana kategoria

oraz formuła:
Wyrażam zgodę na użycie i publikacje nadesłanych zdjęć oraz na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację „Jacek z Szafy” i Rueil Digital w ramach w ramach konkursu i wystawy „STOP KLATKA emocji”, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!